Autor:
Tartu Ülikool

Minna-Liisa Herman ja Paula Kägu: "Riigiteadlased, meie sõbrad ja pered, meie õppejõud ... vapralt üks kõigi ja kõik ühe … parema maailma eest!

Head külalised, õppejõud ja armsad lõpetajad!

On tore teid kõiki siin näha. Hetk tundub ideaalne, et vaadata tagasi möödunud õpingutele.  

Mulle meenub meie esimene riigiteadusi tutvustav loeng, kus jäi kõlama mõte sellest, et me oleme teineteisele oma erialal konkurendid.  Ja see on tõsi, kunagi leiame suure tõenäosusega oma kaasteelised kirevast töömaailmast. Küll aga on need kolm aastat Skytte instituudis ja Riigiteaduste Seltsis meile näidanud, et meie konkurendid on ühtlasi meie lähedaseimad sõbrad. Me oleme teineteist tagant lükanud ja innustanud olema parem versioon endast. Aitäh teile selle eest!

Soovime tänada õppejõude, kes on meile olnud suureks eeskujuks ja laiendanud meie silmaringi. Tsiteerides meie armastatud õppejõudu: “Ülikoolis on sul kolm valikut: õppimine, magamine või väljas käimine, neist on võimalik valida vaid kaks”. Eks nüüd peale lõpetamist ongi paras aeg unetunnid tagasi teha.

Ma mäletan oma sisseastumisintervjuul küsimust: “Sellist ametit nagu riigiteadlane ei ole olemas, kuidas sobitub see eriala su tulevikuplaanidega” Ma arvan, et me leidsime kõik sellele vastuse. Bakalaureuse lõpetamine, ei sümboliseeri millegi lõppu vaid hoopis algust. See eriala avas meile uksed, näidates meile maailma ja arvukaid võimalusi, mis meil on.

Ent maailm ise, nagu me siin erialal õppides hästi teame, on üks mitmekülgne, keeruline ja kompleksne paik, mille lahutamatuks osaks me kõik oleme. Selle maailma juurde kuuluvad sõjad, kriisid, pandeemiad … mis nõuavad meilt lisaks tarkusele, ka julgust. Kusagil, mitte üldse meist kaugel, teevad kollase-sinises kumas kangelased iga päev vapraid tegusid, kannavad raskeid kaotusi - hoides seeläbi kurjust meist eemal. 

Maailm on meile andnud sõdadest sündidnud kangelasi läbi aja. Kui neil oleks meile tarkusest edasi anda, siis usun, et see oleks see , et just julgus ja vaprus on parema maailma alustalad. 

Seetõttu tahaksime meie teid kõiki tiivustada uute alguste ees leidma endas julgust. Julgust, millest saaks kasvada kangelasteod - olgu need siis suured või väikesed.

Ei saa mitte välistada, et oleme Pirogovi pargis puutunud kokku järgmise Lennart Meri või Kaja Kallasega, ning seda olulisem on et julgusest saaks meid kirjeldav iseloomuomadus. Omadus, mis lubab meil teha ebapopulaarseid, ent vajalikke otsuseid. Julgus, mis sunnib mitte vaikima, kui see peaks jätma nõrgemad hääleta. Julgus teha lühikese aja jooksul, otsuseid kaugema heaolu nimel.  Ilma sellise julguseta meie hinges, ei saa me kunagi tegutseda üks kõigi ja kõik ühe vaimus, mida maailm tegelikult oma keeruliste väljakutsetega hetkel paratamatult vajab. 

Julgus  on jääda iseendaks, oma tõdekspidamiste ning väärtuste juurde. Selleks on vaja palju vaprust, et seista vastu ühiskonna ootustele, omaenese nõrkustele, suurena näivatele unistustele ning kõigele ootamatule, mis on alles tulemas. 

Minu südame teema on julgeolek, arvan et selle saavutamise eelduseks on selle sõna lahku lõikamine osadeks julge ja olek. Julgus teeb meid, koos südamega õiges kohas, paremaks iseendaks ja seeläbi on olemine meid kõiki ümbritsevate jaoks parem. 

Meie, riigiteadlased, me sõbrad, pered, me õppejõud ... vapralt üks kõigi ja kõik ühe … parema maailma eest!

Minna-Liisa Herman ja Paula Kägu. Riigiteaduste õppekava lõpetajad.

Kõne bakalaureuseõppe lõpetajate esindajalt Tartu Ülikooli Skytte instituudi lõpuaktusel 14. juunil 2023


Instituudi esindajate aktusekõned:

Studying Russia’s War(s)

Töötuba Venemaa sõdade uurimisest

Tartu Ülikooli vilistlane

Berit Kivisaar: Euroopa õpingute eriala kui Tartu Ülikooli salajane pärl

Eva Piirimäe

Eva Piirimäe: "Vabana sündinud ning värskelt koolitatud poliitikavaatlejate ning peagi ka -kujundajatena on teil suur vastutus."