Foto:
Mart Alaru

Skytte valimisanalüüside seminarisari

Sügis 2022

Läti parlamendivalimised: suurenev etniline killustumine
Kolmapäeval, 5. oktoobril kell 12.15 – 13.30

Image

Läti parlamendivalimised 1. oktoobril eeldatavasti kinnitavad kaht murettekitavat trendi Läti poliitikas: düsfunktsionaalsust ja killustatust. Selle taga on süsteemivastaste parteide esiletõus, aga ka liberaalsete ning rahvuslik/konservatiivsete blokkide lõhenemine, mistõttu on võitlus Seimi kohtade pärast 2022. aasta valimistel suurem kui nelja aasta eest. Lisaks märgivad need valimised suure tõenäosusega tõsist muutust „vene“ küsimuses. Venemaa sõda Ukraina vastu on lõhestanud Läti suure venekeelse kogukonna ja Koosmeel – varasem juhtiv poliitiline jõud, mille toetajaskonna enamuse moodustasid vene valijad – võib esimest korda alates 2011. aastast jääda valimisvõiduta.

Teadurid Lelde Luik ja Edgars Eihmanis aitavad mõtestada valimiste tulemusi ning vastavad küsimustele võimalike tulevikuarengute kohta. Mis on need põhiteemad, mis tekitavad parteide ja blokkide vahelisi erimeelsusi? Mis on süveneva poliitilise killustatuse põhjused? Milline on Läti vene parteide „uus nägu“? Ning kuidas saab Läti 2022. aasta valimisi mõtestada laiemas poliitilise võistluslikkuse raamistikus pärast 2008. aasta globaalset finantskriisi? Arutelu modereerib Anna Beitane.

Seminar toimub kolmapäeval, 5. oktoobril kell 12.15 – 13.30

Seminari ei salvestata!

VAREM TOIMUNUD

Image

27 september / Itaalia parlamendivalimised 2022: edasi minevikku või tagasi tulevikku?

Itaalia parlamendivalimistest 25. septembril oodatakse uue tasakaalupunkti loomist olukorras, kus riiki on räsinud poliitiline ebastabiilsus. Mario Draghi kriisivalitsuse lagunemise järel juuli lõpus on kõik katsed uut valitsuskoalitsiooni moodustada läbi kukkunud ning poliitiline maastik on kõike muud kui rahulik. Tekkinud on uusi parteisid, näiteks Viie Tähe Liikumise lagunemisel moodustatud Kodaniku Vanne, kui ka uusi valimisliite. Valimiste favoriidiks on konservatiivne blokk, mida veab eest Giorgia Meloni juhitud Itaalia Vennad. Selle paremäärmusliku, „postfašistliku“ partei kasvav populaarsus võib küll enam tuleneda nende näilisest süsteemivälisusest Covid-19 pandeemia ning Vene-Ukraina sõja tingimustes kiireneva majanduslanguse taustal, kuid nende võit tähendaks Itaalia jaoks kahtlemata tugevat kaldumist paremale, et mitte öelda Itaalia autoritaarse mineviku suunas. Konservatiivne koalitsioon võib kaasa tuua ka orbanlikuma käitumise Euroopa Liidu suhtes ning viia Venemaa-sõbralikuma välispoliitikani.

Millised on Itaalia valimiste tulemused ja nende tagajärjed? Kas muudatused valimiskorralduses ning parlamendi suuruse vähendamine omavad mingit mõju olukorras, kus umbes 40% valijaskonnast ei oma selget eelistust või plaanib üldse mitte valima minna?

Osale Skytte valimisanalüüsi seminaril Itaalia parlamendivalimistest, arutamaks nende ja muudegi küsimuste üle Euroopa õpingute kaasprofessori Stefano Braghiroli ning võrdleva poliitika teaduri Andres Reiljani juhtimisel. Seminari modereerib Maria Chiara Franceschelli (Scuola Normale Superiore, Itaalia), Skytte instituudi külalisdoktorant.

Image

15 september / Rootsi üldvalimised: kas Andersson ja liitlased on võidukad?

11. septembril valivad rootslased taas kord oma parlamendi 349 liiget. Valimiskampaaniate keskmes on olnud siseriiklikud teemad nagu kuritegevus, immigratsioon ja energiahinnad, kuid samavõrra on debatte kujundanud ka Venemaa sõda Ukrainas ning Rootsi ajalooline otsus liituda NATOga. Magdalena Andersson, istuv peaminister ning Sotsiaaldemokraatide juht, naudib kõrget isikliku toetuse taset kui juht, kes tüüris riigi läbi koroonakriisi ning tõi Rootsi NATO lävepakule. Kuid arvamusküsitlused näitavad ka kasvavat toetust Rootsi Demokraatidele, kes on üle võtmas Mõõdukate positsiooni Rootsi suuruselt teise parteina.

Kes jääb sel korral peale – kas valitsev vasakpoolne blokk või parempoolne opositsioon? Kas valijad koonduvad kriisiolukorras praeguste valitsejate selja taha või hoopis karistavad neid raskuste eest? Ka Rootsi Demokraadid ja Mõõdukad panevad seljad kokku, pööramaks Rootsit paremale? Millal võime oodata Rootsi uue valitsuse ametisse astumist? Neile ja paljudele muudele küsimustele vastame Skytte valimisanalüüsi seminaris Rootsi valimiste kohta.

Läbi valimiseelsete debattide, tulemuste ja järelkajade juhib meid Katrin Uba, Uppsala Ülikooli politoloogia kaasprofessor. Seminari modereerib Piret Ehin, TÜ võrdleva poliitika professor.

#instituudist #ühiskonnale
Skytte üritused