18. septembril kell 16.00 esitlevad Rein Taagepera ja Miroslav Nemčok oma uut raamatut „More People, Fewer States. The Past and Future of World Population and Empire Sizes“, kus käsitletakse rahvastiku kasvu ja impeeriumide suuruse muutusi 5000 aasta jooksul. Esitlus on inglise keeles.
Poliitiliste süsteemide areng on pikemat aega jäänud mõnevõrra tähelepanu alt välja. Taagepera ja Nemčoki raamat aitab seda lünka täita. Selles uuritakse maailma ajalugu 5000 aasta jooksul sotsiotehnoloogilise arengu, demograafilise plahvatuse ja impeeriumide suuruse muutumise kaudu. Võrdlevas uuringus paljastavad autorid seni märkamata jäänud laienemismustri, mille kohaselt saavutasid Vana-Egiptuse, Ahhemeniidide, Kalifaadi, Mongoli ja Briti impeeriumid rekordilise suuruse. Kui minevikusuundumused jätkuvad ja kliimamuutused seniseid mustreid ei murra, võib eeldada, et umbes 4600. aastaks tekib ühtne maailmariik.
Raamatus keskenduvad Taagepera ja Nemčok riikide rahvastikudünaamikale ja pindala mõõdikutele ning pakuvad uudset raamistikku impeeriumide kasvu, struktuuri ja languse hindamiseks. Tegemist ei ole mitte üksnes ajaloolise, vaid ka tulevikku vaatava uurimusega, mis pakub mõtteainet teadlastele, kes on huvitatud poliitiliste süsteemide pikaajalisest arengust.
Rein Taagepera on Tartu Ülikooli ja California Ülikooli Irvine'i haru emeriitprofessor. Ta pälvis 2008. aastal maailma suurima politoloogiaalase tunnustuse – Johan Skytte auhinna – ja 2016. aastal rahvusvahelise politoloogiaühingu Karl Deutschi auhinna. Ta on kirjutanud raamatud „Predicting Party Sizes“ (2007), „Making Social Sciences More Scientific“ (2008) ja (koos Matthew Shugartiga) „Votes from Seats: Logical Models of Electoral Systems (2017). Ta oli Tartu Ülikooli uue lääneliku sotsiaalteaduste teaduskonna asutaja ja dekaan ning teda on tunnustatud Tartu Ülikooli Johan Skytte medaliga.
Miroslav Nemčok on Oslo Ülikooli politoloogia osakonna järeldoktor. Tema uurimistöö hõlmab eri teemasid alates poliitiliste institutsioonide ja parteipoliitika võrdlemisest kuni inimeste kogemusteni poliitiliste süsteemidega. Nemčoki teadustöö keskmes on küsimus, miks inimesed toetavad demokraatlikke süsteeme.
Kuna raamatuesitlus on avalik üritus, võib korraldaja teha pilte, videoid ja helisalvestisi ning jagada neid nii osalejatega kui ka avalikes meediakanalites, samuti kasutada neid sarnaste ürituste turundamiseks.