Alates 2024. aasta algusest osalevad Tartu Ülikooli eksperdid Euroopa Liidu toetatud maismaa- ja meresektorit hõlmavas uuenduslikus rahvusvahelises koostööprojektis Bluegreen Governance, mille eesmärk on leida uusi viise merede ja rannikualade kestlikule haldamisele, lähtudes teaduspõhisest andmestikust ning kaasates otsustamisse tavakodanikke.
Ookeanide, merede ja rannikute haldamine on Euroopa Liidus praegu killustunud mitme institutsioonilise taseme ja poliitikavaldkonna vahel ning vajab kaasaja kliima- ja geopoliitika vajadustele ning ootustele reageerimiseks efektiivsemat ning paindlikumat haldussüsteemi.
Selle eesmärgi elluviimiseks rahastab Euroopa Komisjon ka Tartu Ülikooli Johan Skytte poliitikauuringute instituudi ja Euroopa partnerite välja pakutud projekti Bluegreen Governance („Multi-layer governance performance of marine policies“). Projekti käigus töötatakse välja uuenduslikud maismaa-mere haldamismudelid, mis põhinevad andmetel, teaduslikel alustel ja ühiskondlikel valikutel siduda merepoliitika maismaa ja siseveekogude majandamisega. Lisaks õpitakse, kuidas käivitada ja lihtsustada vajalikke institutsionaalseid ning poliitilisi muutusi parema merepoliitika nimel.
Tartu Ülikooli Johan Skytte poliitikauuringute instituudis asub projekti ellu viima rakendusuuringute keskuse rahvusvaheline meeskond, kes koostöös Tartu Ülikooli mereinstituudiga töötab välja keskkonnaandmeid kasutava otsustustööriista, testib seda koos pilootpiirkondadega ning seejärel aitab üle-euroopaliselt rakendada. Geoinfosüsteemil põhineva keskkonnaandmete portaali loomist juhib mereinstituudi professor Jonne Kotta oma meeskonnaga.
Koos rahvusvaheliste ekspertidega edendavad projektipartnerid integratsiooni institutsiooniliste tasemete ja poliitikavaldkondade vahel, millel on selge mõju maa ja mere kasutamisele. Lisaks on suur osa tõhusamatel e-teenustel ning teadusandmetel põhinevate kaasamismudelite rakendamisel, et kodanikke otsustusprotsessidesse kaasata. See võimaldab ennetavalt reageerida muutuvatele füüsilistele tingimustele (nt kliimamuutuste mõju, keskkonnaprobleemid, kohalike kogukondade kogemused ja tegevus piirkonnas). Selle tulemusel saavad kohalikud kogukonnad ja otsustajad teha teadlikumaid otsuseid ning reageerida kiiremini merd ja maismaad mõjutavatele muustustele.
Bluegreen Governance'i projekti juhib Valencia Ülikool Hispaanias. Lisaks Tartu Ülikoolile osalevad projektis ka Leuveni Katoliku Ülikool, Antwerpeni Ülikool, Euro-Vahemere Kliimamuutuste Keskus Itaalias, Norra Vannforskningi Instituut, Pariisi-Saclay Ülikool, Hollandi Avatud Ülikool, Las Palmase Ülikool Kanaari saartel koos partneriks oleva teadus-tehnoloogiapargiga, Radboudi Ülikooli Sihtasutus, Sloveenia Avalik Linnainstituut ning La Reunioni Ülikool ja KOFY Prantsusmaal. Samuti on partnerina kaasatud Portsmouthi Ülikool Suurbritanniast.
1. jaanuarist 2024 kuni 31. detsembrini 2027 kestvat projekti rahastatakse Euroopa Komisjoni programmist „Euroopa horisont“ ja UK toetusskeemi programmist toetuslepinguga nr 101086091 ning selle eelarve on 5,8 miljonit eurot.