Serbia üldvalimised: suur slämm Vučić’ile?

Skytte valimisanalüüside seminarisari

3. aprillil suunduvad serblased valima nii presidenti kui parlamenti. Lisaks sellele valitakse 14 kogukonnas, sealhulgas pealinnas Belgradis, kohalikke omavalitsusi. Istuv president Aleksandar Vučić, tuntud oma autoritaarsete kalduvust, Venemaa-sõbralikkuse ja sõjaka regionaalse retoorika poolest, ootab valimist oma teiseks, praeguse seadusandluse kohaselt viimaseks valitsemisajaks. Tema erakond, Serbia Progressiivne Partei (SNS), on juba 2012. aastast nautinud valitsuspartei võimu. Ja kuigi parlamendivalimised ei pidanud toimuma enne 2024. aastat, on SNS erakorralistele valimistele suundumas selge liidrina. Vučić’i esimene ametiaeg presidendina ei ole siiski valutult möödunud. Perioodiliselt on lahvatanud protestid, viimati kaevandushiiu Rio Tintoga sõlmitud lepingu tõttu, opositsiooniparteid boikoteerisid 2020. aasta valimisi õigluse ja avatuse puudumise tõttu ning Venemaa sõda Ukrainaga on sundinud kõiki riike pooli valima. Kas Vučić osutub nende probleemide suhtes immuunseks või jääb tema suur võit lõppkokkuvõttes siiski tulemata?

Osale Skytte valimisanalüüsi seminaris 5. aprillil kell 16.15-17.30 Lossi 36-305 või Zoomis (ID: 996 7850 9921, pääsukood: 328654). Serbia valimisi, peamisi teemasid ja tulemusi lahkab Ana Harrington.

Ana Harrington omab topeltmagistrikraadi Bologna Ülikoolist (Itaalia) ja Zagrebi Ülikoolist (Horvaatia). Vabal ajal panustab ta Balkani analüütikuna Prantsuse mõttekoja Eurocréative töösse, igapäevaselt töötab ta aga Horvaatia eelretsenseeritava ajakirja „Little Leviathan“ välistoimetajana. Uurimistöös spetsialiseerub ta poliitilisele kommunikatsioonile laiemas Kesk- ja Ida-Euroopa regioonis alates 2010. aastast.

Lisainfo: Kristel Vits, kristel.vits@ut.ee

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
Tudengid ajakirja lugemas

Universitas Tartuensise värskes numbris: mis teeb teadlasele peavalu?

Rahvusülikooli aastapäev peahoone

Tartu Ülikool tähistab rahvusülikooli 105. aastapäeva

Kristiina ja Maili

Skytte instituudi töötajad Kristiina Tõnnisson ja Maili Vilson pälvisid ülikooli teenetemärgid