Peeter Langovits

Meie valik ja selle tagajärjed: 20 aastat Euroopa Liidus

1. mail 2004 sai Eestist Euroopa Liidu liige. 9. mail kell 13.00–18.30 toimub Tartu Ülikooli muuseumi (Lossi 25, Tartu) valges saalis konverents, mille käigus vaadatakse tagasi Eesti 20 aastale EL-is.

14. septembril 2003 toimus rahvahääletus EL-iga liitumise kohta, milles hääletas poolt 67% ja vastu 33% osalenutest. EL-iga ühinemise 20. aastapäeva puhul toimuval konverentsil otsime muu hulgas vastuseid järgmistele küsimustele.

• Kas sellist Euroopa Liitu me tahtsimegi?
  • Kuidas oleme 20 aastaga muutunud meie, Euroopa ja maailm meie ümber?
  • Kas oleme saanud eurooplasteks, jäädes ikka eestlasteks?
  • Kas võime olla kindlad, et selles liidus ei ole üksi ükski maa?
  • Ons selle maa keel eurotaevani tõustes üles igaviku omale kindlustanud?
  • Kas see, mis tõi meid siia, suudab meid ka edasi viia?

Osalema ootame kõiki, kelle jaoks on Euroopa teemad olulised. Konverentsi esimene ja kolmas osa on eesti keeles, teine osa inglise keeles (tõlketa). Palume registreeruda veebivormi kaudu.

Registreerumine

PROGRAMM

12.30 Tervituskohv

13.00-13.15 Avasõnad
Raamatu „Minu Eesti, minu Euroopa. 20 aastat hiljem“ tutvustus. Osalejad saavad kingituseks raamatueksemplari.
Fotonäituse „Euroopast inspireeritud“ avamine

13.15 - 14.40 Tagasivaade Eesti liitumisele ja 20 aastale Euroopa Liidus
Vestlust juhib TÜ Johan Skytte poliitikauuringute instituudi asejuhataja Maili Vilson. Osalevad:

• Alar Streimann, TÜ rahvusvaheliste suhete ja diplomaatia külalisprofessor, Eesti EL-iga liitumise pealäbirääkija 1998–2003
  • Julia Laffranque, TÜ külalisprofessor, Riigikohtu kohtunik, Euroopa Inimõiguste Kohtu kohtunik 2011–2020
  • Marju Lauristin, TÜ emeriitprofessor, Euroopa Parlamendi liige 2014–2017
  • Urmas Varblane, TÜ rahvusvahelise ettevõtluse professor, Eesti Panga nõukogu esimees

14.40 – 15.00 Kohvipaus

15.00 - 16.20 Future enlargement and EU foreign and security policy
Ingliskeelset vestlust juhib TÜ Euroopa õpingute kaasprofessor Stefano Braghiroli. Osalevad:

• Zurab Khamashuridze, Gruusia suursaadik Eestis, Endine Gruusia välisministeeriumi Euroopa integratsiooniasjade direktor
  • Mart Kuldkepp, TÜ väliseesti külalisprofessor, Eesti ja Põhjamaade ajaloo professor Londoni Ülikooli Kolledžis (UCL)
  • Christopher Forst, Friedrich Eberti Fondi Ida-Euroopa koostööprojekti juht Kiievis
  • Dumitru Minzarari, Balti Kaitsekolledži julgeoleku-uuringute õppejõud

16.20-16.30 Sirutuspaus

16.30- 17.30 Avalik arvamus ja valijakäitumine liitumisreferendumist Euroopa Parlamendi valimisteni
Vestlust juhib Piret Ehin, TÜ võrdleva poliitika professor

• Hannes Rumm, Riigikantselei Euroopa Liidu infosekretariaadi juhataja 2001–2004
  • Piret Ehin, TÜ võrdleva poliitika professor
  • Jane Õispuu, Euroopa Komisjoni Eesti esinduse asejuht

17.30-18.30 Pidulik vastuvõtt
Peale vastuvõttu on soovijatel võimalus minna kuulama tasuta kontserti Elleri muusikakoolis.

19.00-20.00 Kontsert „Tähendamissõna moonist” Heino Elleri Muusikakooli Tubina saalis (Lossi 15, Tartu). Kontserdi korraldajaks on Adam Mickiewiczi Instituut. Projekti on rahastatud Poola Vabariigi Kultuuri- ja Rahvuspärandiministeeriumi fondist. Partnerid: Poola Vabariigi Suursaatkond, Euroopa Komisjoni Eesti esindus, Tartu Kultuuripealinn 2024, Prima Vista ja Tartu Ülikooli Johan Skytte poliitikauuringute instituut.

Konverentsi pildistatakse ja filmitakse. Fotosid ja salvestusi võidakse kasutada konverentsi korraldusega seotud organisatsioonide veebilehtedel ja sotsiaalmeedia kanalites, sealhulgas turunduslikel eesmärkidel. Kui Teil on sellega seoses küsimusi, siis kirjutage lisainfo kontaktile ja kirjeldage oma küsimust. Vastame Teile esimesel võimalusel.

Üritust korraldab TÜ Johan Skytte poliitikauuringute instituut Jean Monnet tippkeskuse projekti REPAIR raames, mida kaasrahastab Euroopa Komisjon (grandileping 101085795)

REPAIR
TÜ vaimse tervise konverents „Tööheaolu – mis ja kelle asi?“

Vaimse tervise konverentsil kõneldi tööheaolust

Vilnius

Alanud on rahvusvahelise üliõpilaskonverentsi teeside esitamine

Värviline pilt kirjaga AOraamatukogu.

Ao- ja ööraamatukogu tulevad taas!