Loeng Johan Skytte eluloost

Neljapäeval, 13. detsembril peab Rootsi ajaloolane ja ajakirjanik David Lindén ettekande Johan Skyttest, Rootsi riigimehest ja ühest Tartu Ülikooli loomise idee algatajast. Ingliskeelne esitlus toimub Johan Skytte poliitikauuringute instituudis aadressil Lossi 36-214 algusega kell 14.15.

Johan Skytte (1577-1646) oli Rootsi kuninga, Gustav II Adolfi õpetaja ja nõunik. 1622. aastast oli ta Uppsala ülikooli kantsler, aastatel 1629-1634 Liivimaa, Ingerimaa ja Karjala kindralkuberner, 1634. aastast Göta õuekohtu esimene president. Eestlaste jaoks on Skytte rohkem tuntud kui üks ülikooli Tartusse loomise idee algatajatest ja 1632. aastast Tartu ülikooli esimese kantslerina. Ülikooli avamisel peetud kõnes ütles Skytte, et Tartu Ülikoolis peavad saama aadlike ja linnakodanike kõrval õppida ka talupojad. Tema pojast Jakob Skyttest sai Tartu Ülikooli õpilane ning hiljem Tartu Ülikooli esimene rektor (rector illustris). Täna kannab Johan Skytte nime poliitikauuringute instituut, mis moodustus 2016. aastal TÜ riigiteaduste instituudi ning Euroopa kolledži liitumisel.

Ettekanne põhineb David Lindéni äsjailmunud biograafial "Johan Skytte - Stormaktstidens läromästare" (Johan Skytte - Rootsi suurvõimu ajastu õpetaja), mis keskendub Skytte elule ja tema rollile Rootsi ajaloos ja hariduses. Lindén on põhjalikult uurinud Rootsi ajalugu ning pälvinud doktorikraadi Londoni ülikoolist. Varasemalt on temalt ilmunud piiskopi ja poliitiku Hemming Gadhi (ca 1450-1520) biograafia (2016.a). Praegu töötab ta Rootsi väljaande Nerikes Allehanda ajakirjanikuna.


Teate edastas:
Maili Vilson
Teaduskommunikatsiooni spetsialist
TÜ Johan Skytte poliitikauuringute instituut
maili.vilson@ut.ee
tel 737 6584

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
Tudengid ajakirja lugemas

Universitas Tartuensise värskes numbris: mis teeb teadlasele peavalu?

Rahvusülikooli aastapäev peahoone

Tartu Ülikool tähistab rahvusülikooli 105. aastapäeva

Kristiina ja Maili

Skytte instituudi töötajad Kristiina Tõnnisson ja Maili Vilson pälvisid ülikooli teenetemärgid