Kapuscinski loeng "Democracy, Truth and the Perils of Information Age"

Ootame teid osalema avalikul loengul ning arutelul

Democracy, Truth and the Perils of Information Age

Tartu ülikooli aulas 6. detsembril 2017 kell 12.15–14.00.

Kas demokraatiat on vaja kaitsta desinformatsiooni eest? Tänapäeva maailmas on uute digitaalsete tööriistade ning sotsiaalmeedia globaalne levik muutnud meie elustiili: me tellime tooteid ja teenuseid äppide kaudu, sõidame GPS-i järgi, loeme uudiseid internetist rohkem kui ajalehest ning suhtleme pere, sõprade ja kolleegidega kiirsõnumite ning sotsiaalmeedia abil. See tähendab, et peame olema pidevalt elektrooniliselt kättesaadavad ning valmis tõlgendama lõputuid infohulki. Me oleme hakanud elama oma elu internetis ning see on teinud meid haavatavaks.

Kuigi infoajastu ohtudest on räägitud juba mõnda aega, on alles hiljuti hakatud arutama selle üle, kuidas mõjutab olukord, kus igaüks saab lihtsate vahenditega luua ja levitada informatsiooni üle kogu maailma, demokraatia elujõulisust. “Tõejärgsuse” tekkele on kaasa aidanud kõikehõlmav internetimaailm ning globaalne sotsiaalmeedia. Demokraatlikel ühiskondadel on piiratud võimalused desinformatsiooni, valede ning propaganda vastu võitlemiseks. Kuidas saada desinformatsiooni levikut kontrolli alla ilma, et me piiraks demokraatia ja õigusriigi põhimõtteid? Kuidas eristada usaldusväärsete allikaid ebausaldusväärsetest? Kuidas tagada, et kõrgeima võimu kandja – rahvas – tugineks oma poliitilistel otsustel pädevale informatsioonile?

Loengu raames jagavad oma seisukohti Jakub Kalensky, kes töötab Euroopa Liidu poolt loodud üksuses East StratCom Task Force, mille ülesandeks on paljastada erinevat EL-i kohta levitatavat desinformatsiooni, ning Marju Lauristin, TÜ sotsiaalse kommunikatsiooni professor ning endine Riigikogu ning Euroopa Parlamendi saadik. Nende arutelu modereerib TÜ Johan Skytte poliitikauuringute instituudi vanemteadur Piret Ehin. Arutelu toimub inglise keeles.

Üritus toimub maineka rahvusvahelise loengusarja Kapuscinski Development Lectures raames ning osalemiseks palume ennast eelnevalt registreerida:

REGISTREERI SIIN

Loe lisa meie ingliskeelselt kodulehelt ning liitu sündmusega Facebookis!

“Kapuscinski Development Lectures“ on maailmakuulsa Poola kirjaniku ja reporteri Ryszard Kapuscinski järgi nimetatud rahvusvaheline loengusari, mille raames arutletakse Euroopa Liidu arengu ning arengukoostöö teemadel. Loengut korraldavad ja rahastavad Euroopa Komisjon ja ÜRO Arenguprogramm koostöös Tartu Ülikooli Johan Skytte poliitikauuringute instituudiga.

Lisainfo: Maili Vilson, teaduskommunikatsiooni spetsialist, TÜ Johan Skytte poliitikauuringute instituut, maili.vilson [ät] ut.ee, tel 737 6584.