Autor:
Maarja Roosi

Immanuel Kanti 300. sünniaastapäev Tartu Ülikoolis

Reedel, 5. aprillil kell 16.15 avatakse Tartu Ülikooli raamatukogu näituste saalis filosoof Immanuel Kanti 300. sünniaastapäeva puhul näitus „Kant 300 Tartus: käsikirjadest taevani“, mis juhatab sisse kuu aega kestva loengusarja. Lisaks saab 13. aprillil osaleda Filosoofipäeval, kus kõneldakse filosoofia ja teatri suhetest ning 2.–4. mail toimub rahvusvaheline konverents „Autonoomia arhiiv. Immanuel Kant Baltimaades“.

„Immanuel Kanti võib pidada õhtumaise filosoofia ainsaks suurkujuks, kes on võrsunud meile lähedasest kultuuriruumist, kui võtta mõõdupuuks Platon, Aristoteles ja Descartes,“ rääkis näituse üks koostaja, Tartu Ülikooli filosoofia ja semiootika instituudi lektor Eduard Parhomenko. Poliitikateooria kaasprofessori Eva Piirimäe sõnul on Kanti mõju baltisaksa ja seekaudu ka eesti mõtteloos suurem, kui seda endile teadvustame.

Näitus „Kant 300 Tartus: käsikirjadest taevani“ toob esimest korda vaatajate ette Kanti originaalkäsikirjad ja kirjavahetuse, samuti tema teoste esmaväljaanded. Lisaks saab tutvuda käsikirjade ja trükistega, mis kajastavad Kanti filosoofia vahetut retseptsiooni Eestis. Eriline eksponaat on Kanti surimask. Näitust on võimalik külastada kuni 5. maini.

Näitusega koos saab alguse ka kaheksast 35-minutilisest ettekandest koosnev loengusari, millega antakse ülevaade Kanti filosoofiast ja selle mõjust kolme sajandi jooksul. Esimene loeng, kus ettekannetega esinevad Meelis Friedenthal ja Janika Päll, toimub pärast näituse avamist kell 17.15 raamatukogu Tõstamaa ruumis. Järgmised loengud peetakse 9., 18. ja 25. aprillil kell 16.15.

13. aprillil toimuv Filosoofipäev on pühendatud Immanuel Kanti ja Madis Kõivu filosoofiale. Kell 13.00–16.00 toimub ülikooli raamatukogu Tõstamaa ruumis sümpoosion, mille käigus analüüsitakse filosoofia ja teatri suhteid. Sellele järgneb Kõivu näidendi „Filosoofipäev“ ettelugemine uues anatoomikumis kell 16.30–18.30. Tiit Palu juhtimisel loevad Karol Kuntsel, Jüri Lumiste, Ken Rüütel, Kaarel Pogga, Ragne Pekarev ja Tiit Palu. Näidendi esmalavastusest möödub tänavu kolmkümmend aastat.

2.–4. maini toimub rahvusvaheline konverents „Autonoomia arhiiv. Immanuel Kant Baltimaades, mis algab Kanti praktilisele filosoofiale pühendatud sümpoosioniga. Teisel ja kolmandal päeval keskendutakse Kanti tähtsusele ja retseptsioonile Baltimaade kontekstis. Filosoofipäev ja konverents on osa programmist „Saksa kevad“.

Lisaks mitmele ülikooli üritusele avaldatakse aprillis ajakirja Akadeemia Kanti erinumber, mida esitletakse ülikooli raamatukogu näituste saalis 18. aprillil kell 17.30. Tema filosoofiat tutvustatakse laialdaselt meedias, samuti ilmub aasta jooksul mitme Kanti teose eestikeelne tõlge.

Immanuel Kanti 300. sünniaastapäevale pühendatud üritused toimuvad Tartu Ülikooli Johan Skytte poliitikauuringute instituudi, kultuuriteaduste instituudi, maailma keelte ja kultuuride instituudi, filosoofia ja semiootika instituudi ning raamatukogu koostöös. Lisaks on kaasatud välispartnerid: Potsdami Ülikool, Eesti Goethe Instituut, Kultuuriajakiri Akadeemia, Teater Vanemuine ja Saksamaa Liitvabariigi Suursaatkond Eestis. Peale ülikooli rahastavad Kanti sünniaastapäeva ürituste toimumist Saksa Akadeemiline Vahetusteenistus (Deutscher Akademischer Austauschdienst, DAAD) ja Eesti Teadusagentuur.

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
Euroopa – see tähendab reisimist

Skytte instituudi koridoris saab vaadata fotonäitust „Inspireeritud Euroopast“

Poisid vaatavad telefoni

30. jaanuaril toimub Tartus konverents, mis käsitleb nutiseadmete kasutust koolides

European Scholarship Programme - You and Europe

Stipendiumiprogramm „Sina ja Euroopa“