Geograafiliselt perifeersed Euroopa riigid näevad Euroopat erinevalt

Külalisprofessor Andrey Makarychevi sulest on ilmunud artikkel „Estonia and Portugal in Europe: escaping peripherality, capitalizing on marginality“ (eesti k „Eesti ja Portugal Euroopas: pääsemine perifeersusest, kasusaamine marginaalsusest“). Artikkel ilmus koostöös Sandra Fernandesiga Minho Ülikoolist Portugalis ajakirjas Journal of Contemporary European Studies.

Artikkel vaatleb Eestit ja Portugali kui kaht väikeriiki Euroopa äärealadel, kelle jaoks Euroopa Liit ja NATO mängivad olulist rolli nende riikide perifeersuse vähendamises. Autorid leiavad, et mõlemad riigid ajavad sarnast poliitikat, mis neid institutsionaalselt Euroopa tuumikuga seoks, seda eriti kaitsepoliitika valdkonnas. Samas erinevad need kaks riiki oma Euroopa-käsitluses. Portugali jaoks on Euroopa integratsiooni peamine eesmärk majanduslik kasu, mitte niivõrd ühised väärtused, samas kui Eesti jaoks domineerivad solidaarsuspõhimõtted ja ühised normid materiaalse kasu üle. See seletab ka Eesti Euroopa-kesksust, võrreldes Portugaliga, mis püüab oma diplomaatias säilitada tasakaalu ja leida ühiseid kokkupuutepunkte Atlandi, Euroopa ja portugalikeelsete riikide vahel.

Täisviide: Sandra Fernandes & Andrey Makarychev (2019): Estonia and Portugal in Europe: escaping peripherality, capitalizing on marginality, Journal of Contemporary European Studies, DOI: 10.1080/14782804.2019.1635438.