Autor:
Evelyn Pihla

Abiks motivatsioonikirja kirjutamisel

Hea kandideerija!

Lisaks dokumentide esitamisele on riigiteaduste ja Euroopa õpingute erialadele kandideerimiseks vaja kokku panna motivatsioonikiri ja osaleda erialakatsel, mille täpne aeg ja koht lepitakse iga kandidaadiga eraldi kokku pärast avalduste esitamist. Ingliskeelsete õppekavade osas on nõuded veidi erinevad, kuid motivatsioonikirja on siingi vaja.

Erialakatse on sisuliselt intervjuu, mille eesmärk on hinnata Sinu motiveeritust ja sobivust õppimiseks. Sobivuse all peame silmas Sinu üldist arusaamist õppeprogrammi sisuga seotud teemadest ja analüüsioskust. Intervjuu küsimused keskenduvad Sinu hinnangutele, mitte faktide tundmisele. Lisaks päevapoliitilised küsimused. Erialakatse tugineb suure osas motivatsioonikirjale, milles võiksid muu hulgas anda ülevaate oma varasemast elukäigust ja senistest tegevustest. Ole kindlasti valmis oma motivatsioonikirjas välja toodud mõtteid ka detailsemalt kommenteerima.

Selleks, et motivatsioonikirja kirjutamine natuke hõlpsam oleks, on Skytte instituudi õppejõud kokku pannud 4 soovitust

  1. Planeeri piisavalt aega, tutvu õppekavaga ja koosta selge struktuur. Mõtle, mis teeb just sind unikaalseks.
  2. Ära häbene oma saavutusi, kuid erista selgelt need, mis haakuvad valitud õppekavaga. Nii väldid ebaolulist informatsiooni.
  3. Mõtle oma tulevikule 5 aasta perspektiivis ja seosta see õppekavaga. Meie kogemuste kohaselt parim moodus näitamaks, et oled õppekava sisuga kursis :)
  4. Lõpetuseks veendu, et oled vastanud kõigile nõuetes esitatud küsimustele ja ära unusta kontrollida keelelist korrektsust!

Kui soovid rohkem teada, siis vaata lisaks Heiko Pääbo, meie Läänemere maade poliitika lektori töötuba, kus ta räägib täpsemalt, millele tuleks tähelepanu pöörata kui asud meie  erialadele motivatsioonikirja kirjutama. (Salvestus on 2021. aasta veebruaris toimunud motivatsioonikirja koostamise töötoast) 

Head kirjutamist!

TÜ peahoone

Tartu Ülikooli kandideerimine on lõppenud

tudengid koridoris

Doktoriõppe põhivastuvõtt lõpeb 15. juunil

University of Tartu podcast Tiksu to UniTartu

Uus taskuhääling aitab välisüliõpilastel ülikoolis kohaneda