Autor:
/Unsplash

Rahvusvahelisel konverentsil Tartus kõnelevad mainekad eksperdid valeinfo levitamise ohust demokraatiale

Reedel, 20. mail toimub Tartus rahvusvaheline konverents „Disinformation in the digital age. Effects on democracy, state and society“, kus mainekad maailma tippeksperdid räägivad valeinfo levitamise ohust demokraatiale.

Valeinfo levitamine ei ole uus nähtus, kuid see on viimastel aastakümnetel sotsiaalmeedia ja tehisintellekti tõttu muutunud palju laialdasemaks. Digivahendite abil levitatud valeinfo ohustab oma suuruse ja keerukuse tõttu demokraatia aluseid ja põhielemente, riigi institutsioone ja protsesse ning ühiskonna sidusust ja toimimist.

„Desinformatsioon on tänapäeval muutunud ülemaailmseks mureks ning kriitiliseks probleemiks, mis heidab varju avaliku arutelu ja valimiste usaldusväärsusele, õõnestab kodanike usku demokraatlikesse institutsioonidesse ja muudab veelgi raskemaks kriisiolukorrad, nagu pandeemia ja sõja. See kahjustab ka avalikku arvamust suunava teabe täpsust ja usaldusväärsust. Välismaalt pärit digitaalne desinformatsioon on veel ohtlikum ja ükski riik ega ühiskond pole sellise mõju eest kaitstud,“ avas konverentsi sisu Tartu Ülikooli e-valitsemise professor Robert Krimmer. 

Tartus toimuval idapartnerluse riikide konverentsil arutatakse võimalusi, kuidas leevendada valeinfoga seotud probleeme digiajastul, vähendada lõhesid avalikus arvamuses, lõhkuda filtrimulle ning kasutada info leviku puudujääkide ületamiseks ja lahenduste leidmiseks tehisintellekti.

Konverentsi avaettekande peab president Toomas Hendrik Ilves. Tipptasemel ekspertide hulgas võtavad sõna Urska Umek Euroopa Nõukogust, rahvusvaheline valimiste vaatleja Armin Rabitsch Innsbrucki Ülikoolist, Marcin Walecki Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsioonist ning Euroopa Komisjoni nõunik Beata Martin-Rozumilowicz. 

Konverents toimub inglise ja vene keeles, olemas on sünkroontõlge. Konverentsil osalemine on tasuta, kuid selleks tuleb ette registreeruda. Konverentsi avatud formaat võimaldab aktiivset arutelu valitsuste, akadeemiliste ringkondade ja kodanikuühiskonna esindajate vahel. 

Konverentsi korraldab Euroopa Komisjoni toel Tartu Ülikooli Johan Skytte poliitikauuringute instituut.

Lisainfo on konverentsi veebilehel. Kava leiab ka veebilehelt https://eceps.ut.ee/research/eap-conference.

Kant 300. sünniaastapäeva kujundus koos joonistusega Kantist

Immanuel Kanti 300. sünniaastapäev Tartu Ülikoolis

NATO

Tartu Ülikooli koordineeritav valeinfoga võitlemise Eesti-Prantsuse koostööprojekt sai NATO rahastuse

EST4MORE in Moldova

Projekt "Eesti parimad praktikad Moldova kõrgharidussuutlikkuse tõstmiseks"