Autor:
Erakogu

Going Green and being Cool – TÜ jõustab noori roheteemadel rääkima

2024. aasta kevadel alustab Tartu Ülikoolis MOOC-kursus kõigile neile, kes on huvitatud roheteemadest ja sooviks neid sotsiaalmeedias paremini kommunikeerida. Kursus, mis on kokku pandud Erasmus+ projekti „GreenCool“ raames, pandi proovile Ungaris toimunud suvekoolis juuni lõpus, kui nelja riigi tudengitel oli võimalik esimest korda kursusega tutvust teha.

MOOC-kursus nimega „Greenfluencer - innovative green communication“ püüab aidata nooremal põlvkonnal rohevaldkonna probleemidest sotsiaalmeedias rääkida. Juttu tuleb nii peamistest roheteemadest (jäätmevabadus, bioökonoomika, mulla liigirikkus, jätkusuutlik elustiil, rohepesu) kui ka erinevatest kommunikatsioonimeetoditest, mida kajastamiseks sotsiaalmeedias kasutada saaks (blogimine, liftikõne, TEDx jpm). Õppekava katab ka videosisu lindistamist ja montaaži. Õppeaine laiem eesmärk on inspireerida noori täiskasvanuid oma sotsiaalmeediakanalitel rohkem jätkusuutlikkusest kõnelema.

Juuni lõpus osales Tartu Ülikool GreenCooli projekti suvekoolis Balatonalmádis Ungaris. Üheskoos õpilastega Eestist, Leedust, Rumeeniast ja Ungarist testiti pakutavat kursust põhjalikult. Tudengitele anti aimu, mis on selle eesmärk, võimaldati testida kogu kursust ning anda tagasisidet konkreetsete teemade ning ülesannete kohta, mida tulevased õppurid läbi tegema hakkavad. Osalejad andsid suurepärast tagasisidet ning kasulikke ideid, kuidas õppeainet veelgi paremaks muuta. Nädalapikkuses suvekoolis oli tudengitel võimalus õppida ning harjutada laia valikut olulisi oskusi, näiteks 100-sekundilist videote loomine jätkusuutlikkusest, montaaž TikToki jaoks, Pecha Kucha kõnede loomine ja liftikõned ning õppida paljudel jätkusuutlikkusteemadel.

„Oli huvitav ja silmiavav kogemus kuulda tudengite reaalseid ideid ning mõtteid meie kursuste kohta. Tänu suvekoolile saame kohandada õppetööd viisidel, mille peale me oleks enne tulnud,“ sõnas ürituse kokkuvõtteks Hanna Laius, GreenCooli projekti juht Tartu Ülikoolis.

„Kursuste suvine testimine näitas, et paljud noored on meie planeedi tuleviku pärast mures. Samas on ka selliseid noori, kes jätkusuutlikkust puudutavate teemade peale varem palju mõelnud pole. Sellised kursused on vajalikud, et noored õpiksid tundma keskkonnaga seonduvaid probleeme ning julgeksid, oskaksid ja tahaksid oma mõtteid loovalt ning veenvalt väljendada,“ selgitas Marit Piirman, TÜ Pärnu Kolledži aine „Roheettevõtlus“ õppejõud, mis juba algaval sügissemestril GreenCooli teemasid valikuliselt piloteerib.

Suvekool sai ka väga head anonüümset tagasisidet osalenud tudengitelt: „Greencool suvekool oli põnev, hariv ja tore kogemus. Suvekooli seltskond oli pühendunud oma eesmärgile ning oli tunda, et antud tagasidega arvestati.”  
„Suvekool oli väga kaasav ning olen tänulik, et sain projekti panustada oma arvamuste ja kogemustega käsitletud teemades. Minul oli Ungaris väga lahe. Seltskond oli super ning Balaton võttis meid hästi vastu! Jään ootama meie järgmisi kohtumisi.“

Eesti delegatsioon Ungarisse koosnes Hanna Laiusest ja Anastasiia Turusinovast TÜ Skytte instituudist, Marit Piirmanist TÜ Pärnu Kolledžist ning kahest TÜ tudengist. Kolm aastat kestva GreenCooli projekti partneriteks on Pannonia Ülikool (Ungari), Timișoara Lääne Ülikool (Rumeenia), Vytautas Magnus Ülikool (Leedu), hindamisekspert Militos Consulting (Kreeka) ning Tartu Ülikool (Eesti). 

Kursuse veebiversioon MOOC formaadis avaldatakse 2024. aasta kevadel. Eesti tudengite jaoks mõeldud kursus „Roheettevõtlus“ Pärnu Kolledžis algab 2023. aasta sügissemestril.


Lisainfo: Maria Kristiina Prass, projekti kommunikatsioonispetsialist, maria.prass@ut.ee

Vilnius

Alanud on rahvusvahelise üliõpilaskonverentsi teeside esitamine

Kant 300. sünniaastapäeva kujundus koos joonistusega Kantist

Immanuel Kanti 300. sünniaastapäev Tartu Ülikoolis

hackathon2024

Tartu Ülikool kutsub rohepööret toetavate digilahenduste häkatonile Ida-Virumaal