Tartu Ülikoolis luuakse kõrgetasemeline töörühm, mis aitab arendada avalikke e-teenuseid

Tartu Ülikooli Johan Skytte poliitikauuringute instituut sai Euroopa Liidult 2,5 miljoni euro suuruse toetuse projektile, millega viiakse e-valitsemise ja avalike digiteenuste alane teadustöö rahvusvahelisele kõrgtasemele ning edendatakse Eesti e-valitsemise arengut.

Eesti on olnud e-riigi arendamisel maailmas esirinnas ning meie X-tee platvorm on saanud mitme riigi digiteenuste süsteemi aluseks. 2016. aastal Tartu Ülikoolis loodud infotehnoloogia mõju-uuringute keskus CITIS on olnud riigile ja ettevõtetele väärtuslik partner mitmesuguste e-teenuste arendamisel ning täiustamisel, alustades e-hääletamisest ja tööturu tõhusamast korraldamisest ning lõpetades maksuandmete süsteemiga.

Euroopa Liidu värske grandi toel võetakse tööle tippteadlane, kelle eestvedamisel kujundatakse CITIS ümber teadusrühmaks, mis hakkab olemasolevate IT-, sotsiaal-, majandus- ja õigusteadmiste ning suurandmete põhjal toetama riiki tuleviku e-teenuste kujundamisel. Teadusrühm keskendub eesmärgile panna digiareng võimalikult suurt ühiskondlikku ja majanduslikku tulu tooma ning samal ajal minimeerida sellega kaasnevaid turvalisuse, privaatsuse ja muid riske.

CITISe juhataja Mihkel Solvak hindas, et e-riigi võimalusi ja juba olemasolevaid andmeid tõhusamalt rakendades saaks Eesti esimesena maailmas üle minna nn kolmanda põlvkonna e-teenustele, mis võtavad pidevalt arvesse teenusekasutajate kogemust ja prognoosivad nende käitumist. „See aitaks edendada e-teenuste kvaliteeti, vähendada aja- ja ressursikulu ning toetada nii riigi, kodanike kui ka ettevõtjate vajadusi,“ selgitas Solvak.

Teadustöö kõrval on töörühma ülesanne koolitada ka järelkasvu ning pakkuda täienduskoolitust nii akadeemilisele, avalikule kui ka ettevõtlussektorile, et parandada teadlikkust avalike digiteenuste kasutusvõimalustest ja rakendatavusest ning suurendada e-valitsemise valdkonda tundvate töötajate hulka kõigis sektorites.

Uue teadusrühma tegevust rahastatakse Euroopa Liidu teadusuuringute ja innovatsiooni raamprogrammist „Horisont 2020“ Euroopa teadusruumi õppetoolide (ERA Chair) meetme raames. Selle eesmärk on luua võrdsed tingimused teadustööks ja innovatsiooniks Euroopa teadusruumis, tuues väljapaistvaid teadlasi asutustesse, millel on selge potentsiaal tipptasemel teadustööks.

Konkurss tippteadlase leidmiseks käib ning uus töörühm alustab professori käe all Tartu Ülikoolis tööd 2020. aasta septembris.

Lisateave: Mihkel Solvak, TÜ Johan Skytte poliitikauuringute instituudi juhataja, 5667 0611, mihkel.solvak@ut.ee