Tartu ülikooli sisseastujad sooritavad akadeemilist testi

1009 inimest on registreerunud 5. juulil Tartu ülikoolis tehtavale akadeemilisele testile. Kandidaadid, kes sooritavad akadeemilise testi vähemalt 80 punktile 100st, on oodatud Tartu ülikooli õppima enda valitud õppekaval. Selle piiri ületamine on võimetekohane umbes 3%-le testi sooritajatest.

Akadeemilise testi komisjoni esimehe, Tartu ülikooli psühhomeetria vanemteaduri Olev Musta sõnul on vastuvõtutingimustes akadeemiline test paljudel õppekavadel riigieksamite alternatiiviks seatud. Tartu ülikoolis on test kohustuslik sisseastumiseksam ajakirjanduse ja kommunikatsiooni, psühholoogia, riigiteaduste ning sotsioloogia, sotsiaaltöö ja sotsiaalpoliitika õppekavadel.

„Testi eesmärk on hinnata üliõpilaskandidaatide valmisolekut ülikooliõpinguteks teiste kandideerijatega võrdsetel alustel. Iga-aastane tihe konkurents Tartus tehtava testi sooritamisel näitab, et Tartu ülikooli soovitakse väga sisse saada,“ leidis Must.

Testiga hinnatakse üliõpilaskandidaati kui tervikut. „Kuna edukad ülikooliõpinguid eeldavad tugevaid oskusi ja teadmisi mitmelt rindelt, on ka test koostatud nii, et saame ülevaate kandidaadi loogilisest ja matemaatilisest mõtlemisest, väljendusoskusest, graafilise info kasutamise oskusest ning võõrkeeleoskusest,“ rääkis Must.

Teist aastat järjest tehakse akadeemiline test koostöös Tallinna tehnikaülikooliga, mis annab testi tegevatele tudengikandidaatidele olulise eelise. „Ühiseksami eelis on, et kahte kooli kandideerivad kandidaadid saavad kasutada sama eksamitulemust mõlemas kohas. See on kiire, efektiivne ning kandidaadisõbralik,“ rõhutas Must.

Kohustusliku sisseastumiseksamina sooritades peab erialakatsele pääsemiseks olema akadeemilise testi tulemus vähemalt 40 punkti. Testi väga kõrge tulemus annab võimaluse Tartu ülikooli õppima asuda eritingimustel. Kandidaadid, kes sooritavad akadeemilise testi vähemalt 80 punktile 100st, on oodatud õppima enda valitud õppekaval.

Rohkem infot akadeemilise testi kohta leiab Tartu ülikooli kodulehelt.

Olev Must, akadeemilise testi komisjoni esimees, TÜ vanemteadur
olev.must@ut.ee