Skytte politoloogiapreemia laureaat prof Levi esineb Tartus avaliku loenguga

Teisipäeval, 24. septembril on Tartu Ülikooli Johan Skytte poliitikauuringute instituudil au võõrustada prof. Margaret Levi, maailma tipp-politoloogi, kelle töö keskendub riigi ja kodanike vahelistele suhetele.

Prof. Levi peab huvilistele avaliku loengu teemal „The Link Between Trustworthy and Legitimate Governments“ („Seos usaldusväärsete ja legitiimsete valitsuste vahel“), milles arutleb selle üle, mis teeb riigi valitsuse usaldusväärseks ja legitiimseks ning miks esimene ei tähenda automaatselt viimast. Loeng toimub kl 14.15 sotsiaalteaduste valdkonna õppehoones aadressil Lossi 36-214.

Margaret Levi on Stanfordi Ülikooli politoloogia professor ning Washingtoni Ülikooli emeriitprofessor. Tema uurimused käsitlevad riigivalitsemise ning selleks vajalike ressursside suhet („Of Rule and Revenue“, 1988), riigivalitsemise legitiimsust („Consent, Dissent, and Patriotism”, 1997) ja kogukondade omavahelise koostöö ning usalduse küsimusi (“Cooperation Without Trust?”, 2005; “In the Interest of Others” koos John Ahlquistiga, 2013).

Tartust suundub Margaret Levi edasi Uppsala Ülikooli vastu võtma Johan Skytte politoloogia-auhinda, mida peetakse õigusega ühiskonnateaduste Nobeli preemiaks. Auhind antakse igal aastal teadlasele, kes on andnud arvestava panuse ühiskonnateaduste uurimisse. TÜ võrdleva poliitika professor Vello Pettai, kes kuulub Levile preemia omistanud Uppsala Ülikooli komisjoni, ütleb, et Levi ideed aitavad meil mõista, miks kodanikud aktsepteerivad seda, et riik rakendab valitsemisel sundi: „Just Levi on välja arendanud seletuse, et kuigi inimestele ei meeldi tingimata jälgida seadusi või maksta makse, tagab see poolvabatahtlik riigi-kodaniku kokkulepe riigi toimimise.“

Auhinnatseremoonia toimub Uppsalas 28. septembril. Eesti teadlastest on Skytte auhinna pälvinud Rein Taagepera 2008. aastal.

Loeng toimub: teisipäeval, 24. septembril kell 14.15, Lossi 36-214

Lisainfo: Maili Vilson, teaduskommunikatsiooni spetsialist, tel 737 6584, maili.vilson@ut.ee

Evelyn Pihla
turundus- ja kommunikatsioonispetsialist