Kosovo parlamendivalimised: vana, uus ja uusvana?
Skytte valimisanalüüside seminarisarja veebiseminar. Kosovo parlamendivalimised: vana, uus ja uusvana?
14. veebruaril valivad kosovolased taas parlamenti. Tegemist on varaste valimistega, mille toimumise taga on rida nii siseriiklikke kui väliseid arenguid. 2019. aasta novembris toimunud valimised tõid võimule reformistliku valitsuse Albin Kurti Enesemääramisliikumise juhtimisel. See koalitsioon püsis kõigest mõne nädala. Seejärel moodustati uus valitsus Kosovo Demokraatliku Liiga egiidi all, mille õlule langes väliste patroonide poolt delegeeritud oluline ülesanne: allkirjastada Washingtonis Trumpi administratsiooni poolt kavandatud lepe Serbiaga.
Washingtoni leppe sõlmimise järgselt leidis Kosovo Konstitutsioonikohus aga, et üks ametisoleva valitsuse poolt antud häältest oli kehtetu, mis tähendas, et valitsuse loomiseks ei olnud tegelikult piisavalt poolthääli ning see omakorda tekitas vajaduse erakorralisteks valimisteks. Kurti valitsuse kokkukukkumine on vahepealsel perioodil tugevalt kasvatanud Enesemääramisliikumise populaarsust, mõningate ennustuste kohaselt võivad nad parlamendivalimistel koguda ligikaudu 50% häältest. Samas on viimaste aastate arvukad muutused ja muudatused tekitanud olukorra, kus valimised toimuvad küllaltki ideoloogiavabas keskkonnas. Traditsiooniliste parem- ja vasakpoolsete vaadete lahustumise tõttu esitatakse nendel valimistel võistlevaid “ideoloogiaid” kui valikut “uue” ja “vana” vahel ning valijaskond ootab, et “uus” trumpab “vana”. Kas tegemist on kõigest valelootusega, pidades silmas, et mängijad on tegelikult kõik samad? Milline mõju võib valimistulemustel olla siseriiklikele arengutele, Kosovo-Serbia ja Kosovo ning teiste mõjukate toimijate vahelistele suhetele?
Liitu nende küsimuste üle arutlemiseks Skytte instituudi de facto riikide uurimisgrupi liikme, Leideni ülikooli politoloogiainstituudi lektori Shpend Kursaniga Skytte valimisanalüüside seminarisarja veebiseminaril. Seminar Kosovo parlamendivalimistest toimub 16. veebruaril kell 14.14-15.30 Zoomis (pääsukood: 266150).
NB! Seminar toimub otse ja seda ei salvestata!
Lisainfo: Kristel Vits, CEERES kordinaator, kristel.vits [ät] ut.ee
Evelyn Pihla
Johan Skytte poliitikauuringute instituut
Tartu Ülikool