Arenberg-Coimbra grupi Erasmuse auhinna sai Tartu Ülikooli vilistlane Janeli Harjus

Eile andis Arenbergi prints Coimbra grupi aastakoosolekul Krakówis pidulikult üle Arenberg-Coimbra grupi Erasmuse auhinna Tartu Ülikooli vilistlasele Janeli Harjusele. Komisjon valis Harjuse 2019. aasta laureaadiks ühehäälselt.

Janeli Harjus veetis oma viiekuulise Erasmuse õpirände vahetuse Aarhusi Ülikoolis Taanis, mis kuulub koos Tartu Ülikooli ja veel 38 ülikooliga Coimbra gruppi. Pärast Tartu Ülikooli magistrantuuri lõpetamist 2018. aasta juunis tunnistati tema magistritöö programmis osalejate tööde seas parimaks.

Tartu Ülikooli rahvusvahelise koostöö talituse välisprotokolli juhi Sirje Üpruse sõnul on see väga suur tunnustus. „Auhind suurendab kindlasti ka Tartu Ülikooli nähtavust Coimbra grupi väärikate teadusülikoolide seas,“ ütles Üprus.

Harjuse sõnul pakub Erasmus eelkõige võimalust kujundada oma haridus täpselt oma huvide järgi ning koguda teadmisi, oskusi ja tutvusi, mis on hiljem diplomile suur lisandväärtus. „Samuti on hindamatu rahvusvaheline kogemus, mille välisülikoolis õppimine ja teises ühiskonnas elamine annab. See õpetab mõistma, enne kui hukka mõistma, ning annab võimekuse vaadata maailma veidi avaramalt ja uutes värvides,“ lisas laureaat.

Komisjoni sõnul suutis Harjus näidata, et Erasmuse kogemuse väärtus oli tema tulevase karjääri jaoks hädavajalik. Komisjoni hinnangul võimaldab Euroopa kõrgharidusruum üliõpilastel arendada oma teadushuve ning aidata kaasa mitmekesisuse, arutelu ja loovuse kultuuri levitamisele.

2016. aastal alustas Janeli Harjus õpinguid Tartu Ülikooli Läänemere regiooni uuringute magistriprogrammis. Erasmus+ programmi raames kasutas ta võimalust välismaal õppida ja valis sihtkohaks Taani Aarhusi Ülikooli. Nii sai ta oma magistritöös keskenduda Põhja-Balti riikide julgeolekuriskidele ja selle kahele peamisele perspektiivile: liitumisele NATO strateegiliste eesmärkidega, mis on piirkonna turvalisuse seisukohalt võtmetähtsusega, ning Põhja- ja Baltimaade koostööle.

Arenberg-Coimbra grupi 5000-eurone auhind Erasmuse üliõpilastele antakse igal aastal Coimbra grupi ülikooli magistrandile, kes on pärast õpinguid grupi teises ülikoolis komisjoni arvates tõestanud kõige paremini selle õpirände lisandväärtust oma magistrikraadi omandamisele.

Laureaadi artikliga on võimalik tutvuda Coimbra grupi veebilehel.

Coimbra grupp on 1987. aastal loodud koostöövõrgustik, mis ühendab Euroopa klassikalisi teadusülikoole. Tartu Ülikool on grupi liige 2003. aastast alates. Liikmesülikoole lähendavad sarnane profiil ning ajaloo ja traditsioonide austamine, mis on ühendatud kõrge akadeemilise tasemega.

Lisateave:
Janeli Harjus, TÜ Läänemere regiooni uuringute eriala vilistlane ja Arenberg-Coimbra grupi Erasmuse auhinna laureaat, janeli.harjus@gmail.com
Sirje Üprus, TÜ rahvusvahelise koostöö talituse välisprotokolli juht ja Coimbra grupi kontaktisik TÜ-s, 737 5615, 509 7117, sirje.uprus@ut.ee

Sandra Sommer
pressiesindaja