CEURUS
Tartu Ülikooli juurde loodud Euroopa Liidu-Vene uuringute keskus CEURUS (Centre for EU-Russia Studies) koondab erinevate valdkondade teadlasi ja eksperte eesmärgiga uurida süvitsi Euroopa Liidu ja Vene Föderatsiooni suhteid ning vastasmõjusid. Kavas on jälgida ja hinnata Euroopa Liidu ja Venemaa vahel sõlmitud moderniseerumispartnerluse arengut ning analüüsida EL liikmesriikide ja Venemaa kahepoolseid suhteid. Erilist tähelepanu pööratakse EL uute liikmesriikide huvidele ning rollile Euroopa Liidu Venemaa-poliitika kujundamisel.
Euroopa Liidu-Vene uuringute keskusel on neli peamist eesmärki:
- uute teadmiste loomine valdkonnas, mida iseloomustab kõrge ühiskondli ja rahvusvaheline nõudlus ekspertteadmiste järele;
- rahvusvahelise suunitlusega õppekavade ja kursuste väljaarendamine EL-Vene suhete valdkonnas;
- teadustulemuste konverteerimine rakendatavaks teabeks ning poliitikakujundajate nõustamine;
- ühiskondlike arutelude rikastamine uurimistulemustel põhinevate argumentidega.
Keskus on loodud erinevate Tartu Ülikooli instituutide juures tegutsevate uurimisrühmade ning õppekavade baasil. Töögrupid käsitlevad valitsemist ja demokraatia olukorda, piire ja naabruspoliitikat, energia- ja keskkonnaküsimusi, ajalugu ja poliitilist mälu ning arusaamu suveräänsusest, julgeolekust, rahvusvahelisest õigusest ja inimõigustest. Keskuse töös osalevad TÜ EL-Vene uuringute professor Viatcheslav Morozov, rahvusvaheliste suhete teooria professor Eiki Berg, rahvusvahelise õiguse professor Lauri Mälksoo, Balti poliitika professor Andres Kasekamp, vanemteadur Piret Ehin jt. Keskus on avatud koostööle uurimisrühmade ja organisatsioonidega Eestis ja välismaal. Keskuse tegevust toetas TÜ arengufond aastatel 2011-2015 1,5 miljoni euroga.
Keskuse koduleht asub aadressil ceurus.ut.ee