Teadus
Johan Skytte poliitikauuringute instituudis tehtav teadustöö hõlmab nii politoloogia põhivaldkondi (võrdlev poliitika, rahvusvahelised suhted, poliitikateooria) kui ka regiooniuuringuid (Läänemere, Venemaa, Ida-Euroopa ja Euroopa Liidu poliitika). Instituudi uusim teadustegevuse suund keskendub informatsiooni- ja kommunikatsioonitehnoloogiate kasutuse ja mõju hindamisele.
Instituudi peamised uurimissuunad on:
- demokraatia, valimised, valitsemine (sh e-valitsemine ja e-hääletamine);
- identiteet, suveräänsus ja rahvusvahelised suhted;
- mälupoliitika ja üleminekuõigus;
- Balti poliitika ja ajalugu;
- Venemaa ja Ida-Euroopa uuringud;
- Euroopa integratsioon ja transatlantiline koostöö.
Instituudi juures tegutsevad Venemaa ja Euraasia uuringute keskus (CEURUS), Infotehnoloogia mõju-uuringute keskuse (CITIS), Balti õpingute keskus ning multidistsiplinaarne rakendusuuringute keskus (RAKE). Instituudiga on seotud ka Eesti valimisuuringute keskus ENES ning V-Dem Ida-Euroopa ja Venemaa piirkondlik keskus. Instituut on Euroopa Poliitikauuringute Konsortsiumi (ECPR) liige.
Skytte instituut on edukalt taotlenud teadusprojekte erinevatest rahastusprogrammidest, sh Euroopa Liidu Horisont 2020 programm ja varasemad EL raamprogrammid, Eesti Teadusagentuuri grandid ning teised riiklikud ja rahvusvahelised meetmed. Suurimad käimasolevad teadus- ja arendusprojektid on Horisont 2020 Twinning-projekt „Building Research Excellence in Russian and East European Studies at the Universities of Tartu, Uppsala and Kent”, ETAGi institutsionaalse uurimistoetuse pälvinud projekt „Poliitiline kogukond muutuste keerises. Identiteet, suveräänsus ja demokraatia teisenevas maailmas“ (IUT20-39), ning Euroopa Liidu Sotsiaalfondi stja TÜ arengufondist toetatud infoühiskonna ning e-valitsemise alane õppe- ja teadusprojekt. Instituudi kodulehel on võimalik tutvuda kõigi käimasolevate ja lõppenud teadusprojektidega.
Skytte instituudi teadlased on saanud mitmeid riiklikke ja rahvusvahelisi tunnustusi. Emeriitprofessor Rein Taagepera on võitnud Johan Skytte politoloogiapreemia Uppsala Ülikoolilt ning Karl Deutschi nimelise preemia Rahvusvaheliselt Politoloogia Assotsiatsioonilt (IPSA). Eesti Vabariigi teaduspreemia on määratud Rein Taageperale (1999), Vello Pettaile (2008), Eiki Bergile (2012) ja Andres Kasekampile (2014). Instituudi liikmed osalevad aktiivselt erinevates avaliku ja kolmanda sektori otsustus-, järelevalve-, ekspert- ning nõuandvates kogudes nii Eestis kui välismaal.
Alates 2011. aastast on instituut võõrustanud arvukalt külalisteadureid, järeldoktoreid ja külalisdoktorante, perioodil 2016-2020 võttis Skytte instituut vastu Avatud Ühiskonna Fondi (OSF) Euraasia programmi külalisteadureid. Johan Skytte poliitikauuringute instituut on kogunud tuntust ka suurte rahvusvaheliste politoloogia ja regiooniuuringute konverentside korraldamisega: 2016.a toimus Tartus näiteks ECPR noorteadlaste konverents, ja alates 2016. aastast võõrustatakse Venemaa ja Ida-Euroopa uuringute aastakonverentsi.