Tartu ülikool soovib õpetamise hea tava sõnastamisega tõsta õppekvaliteeti

Hea õpetamine on Tartu ülikoolis väga tähtis. Selle kinnituseks hakkab Tartu ülikool esimese Eesti ülikoolina koostama õpetamise hea tava dokumenti.

Kuidas hästi õpetada ja millised peaksid olema hea õpetamise põhimõtted, arutatakse Tartu ülikoolis homme, 14. jaanuaril toimuval konverentsil „Õppejõult õppejõule 2016: õpetamise hea tava”. Konverentsil kohtub üle 200 õppejõu, teadlase ja üliõpilase, et jagada parimaid meetodeid ja võtteid, vahetada mõtteid heast õppimisest ja õpetamisest ning õppida üksteise kogemustest.

„Õpetamise hea tava põhimõtete avamiseks ning sisuliste arutelude toetamiseks on oluline tuua näiteid ning kinnitada seda, kuidas üks või teine põhimõte meie igapäevases õpetamispraktikas juba avaldub,“ rääkis Tartu ülikooli õppeprorektor Mart Noorma, lisades, et konverentsi arutelu on oluline sisend õpetamise hea tava dokumendi koostamisel, mis annab ette ühised väärtused ja põhimõtted, mis peaksid olema aluseks õppetöö planeerimisel.

Tartu ülikooli üliõpilaskonna esimehe Martin Noorkõivu arvates on ühiste põhimõtete kirjapanemine tähtis. „See aitab tekitada teatud ühise tööriistakasti, mida hiljem kasutada. Minu jaoks on hea õppimise märksõna teadlikkus: õppe viga ei ole enamasti see, mida tehakse, vaid mida ei tehta. Näiteks ei arutata või ei mõelda piisavalt läbi, kuidas õppetööd korraldada. Tudengid tunnetavad õppimise kvaliteeti eelkõige õppejõudude kaudu,“ tõi Noorkõiv välja.

Noorma lisas, et nii üliõpilaste kui ka hiljuti Tartu ülikoolis rakendatud kolleegide tagasiside on õppetöö kvaliteedi üks näitajaid. „Tagasiside ütleb, et õppejõudude arusaam heast õpetamisest on muutunud õppimiskeskseks. Üha enam tajutakse, et õpetamisel ülikoolis on kõige tähtsam õppija arengu toetamine ning parim viis selleks on näiteks aktiivne mitmepoolne suhtlus või kontaktõpe,“ tõi Noorma näite, mis võiks olla üks õpetamise hea tava Tartu ülikoolis.

14. jaanuaril 2016 kell 11.00-16.30 toimuval konverentsil „Õppejõult õppejõule 2016: õpetamise hea tava“ kohtuvad Tartu ülikooli raamatukogus ülikooli õppejõud ja üliõpilased, kes püüavad aruteludes üheskoos sõnadesse panna, mis õpetamise heaks teeb ja milliseid põhimõtteid võiks Tartu ülikooli õppejõud õppetöö läbiviimisel jälgida.

Tutvu konverentsi kavaga.

Ajakiri UT kutsel kohtusid sama teema arutamiseks vestlusringis rakubioloogia professor Toivo Maimets, võrdleva poliitika lektor Alar Kilp, majandusteaduskonna asejuhataja õppe alal Krista Jaakson, haridusteaduste instituudi kõrgkoolipedagoogika dotsent Mari Karm ja üliõpilaskonna esimees Martin Noorkõiv. Loe nende mõtteid Tartu ülikooli hea õpetamise tava kohta ajakirjast UT.

Lisainfo: Mart Noorma, Tartu ülikooli õppeprorektor, 523 9159, e-post: mart.noorma@ut.ee;
Mari Karm, Tartu ülikooli kõrgkoolipedagoogika dotsent, tel: 737 6470, e-post: mari.karm@ut.ee.

Virge Tamme