Uuringu QS World University Ranings 2020 põhjal on TÜ poliitika ja rahvusvahelised uuringud maailma 151-200 parima hulgas.
Riigiteaduste erialal saad spetsialiseeruda rahvusvahelistele suhetele või võrdlevale poliitikale. Õpid tundma poliitikateaduslike lähenemiste põhialuseid ja mõistma poliitilisi protsesse. Peale lõpetamist võid asuda tööle ametikohtadele, mis eeldavad poliitiliste protsesside tundmist ja analüüsioskust ning sotsiaalteaduslike uurimismeetodite valdamist. See õppekava on mõeldud sulle, kui oled huvitatud riigi rollist ja toimimisest nii inimese igapäevaelus kui ka riikidevahelistes suhetes. Üliõpilasena tegeled sa sellega, et mõista, mõtestada ja pakkuda praktilisi lahendusi elulistele küsimustele.
Õppekava läbinutest saavad laia silmaringiga spetsialistid, kellel on:
Mida riigiteaduste erialal õpetatakse?
Riigiteaduste õpingud kestavad kolm aastat ning selle aja jooksul käsitletakse järgnevaid valdkondi:
Bakalaureusetasemel saad sa spetsialiseeruda rahvusvahelistele suhetele või võrdlevale poliitikale ning seejärel jätkata oma õpinguid magistrantuuris ja doktorantuuris. Oma õpingute jooksul on võimalik lisaks võtta endale ka kõrvaleriala ja valida seda, mis tahes teiste Tartu ülikoolis õpetatavate erialade hulgast.
Muide, kas sina tead, keda peetakse silmas poliitilise eliidi all ja kuidas sinna jõutakse? Kuula riigiteaduste õppe programmijuhti Alar Kilpi:
Õppeainetes arendatakse erialaseid teadmisi ja sotsiaalseid oskusinagu väitlus, analüüsioskus, eneseväljendus ja meeskonnatöö. Õpitav ei jää pelgalt raamatutarkuseks, sest üliõpilastel on võimalus lüüa kaasa erinevates projektides nagu näiteks analüüsida Eesti valimisi, käia praktikal poliitikat ellu viivates organisatsioonides ning osaleda poliitikaalaste uurimuste läbiviimisel.
Selleks, et omandatud teadmised oleksid kiiresti muutuval tööturul pikaajaliselt rakendatavad, soovime anda sulle laiapõhjalise hariduse. Õpingud algavad sotsiaalteaduslike üldainetega, millele järgneb põhjalikum käsitlus riigiteaduste allharudest. Riigiteaduste õppimine ei tähenda kaugeltki mitte ainult loengutes ja seminarides osalemist, vaid pakub mitmeid võimalusi ka huvitegevuseks ning kaasalöömiseks rahvusvahelistes ettevõtmistes.
Õppetöö käigus pööratakse palju tähelepanu üliõpilaste isiklikule arengule ja analüüsioskuse arendamisele. Õpingute üheks osaks on iseseisvate ühiskondlike projektide kavandamine ja läbiviimine ning erialastes institutsioonides õppereisidel käimine.
Vaata lähemalt Tartu ülikooli õppeinfosüsteemist (ÕIS II) milline näeb välja 2020/2021 aasta riigiteaduste õppekava.
Kas teadsid, et Skytte instituudis tegutseb Infotehnoloogia mõju-uuringute keskus (Centre of IT Impact Studies, CITIS), mis analüüsib seda, kuidas erinevad riiklikud e-teenused meie elu Eestis mõjutavad?
Riigiteaduseid õppides omandad sa vajalikud teoreetilised baasteadmised, mille juurde käib soovituslik praktika läbimine. Teooria ja praktika omavaheline kombineerimine annab olulise oskuse näha laiemat pilti ja saada päriselulistes situatsioonides iseseisvalt hakkama.
Skytte instituudis õpetavad oma ala Eesti tipud, kellest tuntuimad on rahvusvaheliste suhete teooria professor Eiki Berg, võrdleva poliitika professor Vello Pettai, emeriitprofessor Rein Taagepera ja mitmel aastal järjest instituudi parimaks õppejõuks valitud dr. Alar Kilp. Kõigi instituudi töötajatega, kellest umbes poole moodustab rahvusvaheline seltskond, saab lähemalt tutvuda siin.
Kas teadsid, et Skytte instituudi teadlased lõid 2015. aastal Eesti esimese valijakompassi või, et osaleti ka sarnase kompassi väljatöötamisel ameeriklastele seoses 2016. aasta presidendivalimistega.
Instituudis on ingliskeelne magistriõpe ning rahvusvahelised õppejõud, seega on kõigil võimalik osaleda põnevatel erialastel üritustel ja kogeda multikultuurset tudengielu.
Instituudi üks populaarsemaid üritusi, kus saavad kokku üliõpilased õppejõud ja vilistlased, on igal aastal Käärikul toimuv võimuteadlaste sügiskool. Sinna kutsutakse esinema tipptegijad poliitikast ning teistest Eesti elu puudutavatest valdkondadest. Paljud meie üliõpilased löövad kaasa juba 1963. aastal asutatud Rahvusvaheliste Suhete Ringi tegevuses, kes korraldavad iganädalasi loenguid ja raadiosaateid ning osalevad juba mitmendat aastat Arvamusfestivalil. Veel löövad riigiteaduste üliõpilased aktiivselt kaasa Tartu ülikooli üliõpilasesinduse, DD Akadeemia ning paljude teiste vabatahtlike organisatsioonide töös.
Kas teadsid, et Skytte instituudi õppehoone keldrikorrusel asub saun, mida saavad ka üliõpilased oma üritusteks välja rentida?
Bakalaureuseõppe lõpetamise järel saab meil spetsialiseeruda ühele pakutavast neljast magistriõppekavast.
Riigiteaduste eriala lõpetanute seas leidub nii riigiametnikke, diplomaate, ajakirjanikke, teadlasi, poliitikuid, kohalike omavalitsuste töötajaid kui ka kodanikuorganisatsioonide eestvedajaid, kes töötavad Eestis, Euroopas ja mujal maailmas. Sõltumata ametikohast on kõik lõpetanud aktiivsed ühiskonna liikmed, kel on lai silmaring, hea kohanemisvõime, oskus näha suurt pilti ning kaasa mõelda.
Instituudi tuntuimate vilistlaste hulka kuuluvad teleajakirjanik Astrid Kannel, pikaaegne Eesti välisminister Urmas Paet, Eesti Ekspressi peatoimetaja Erik Moora, Euroopa Komisjoni Eesti esinduse juht Keit Kasemets, Catapult Films tegevjuht ja portaali poliitika.guru toimetaja Tõnis Leht ja MTÜ Naisinvestorite klubi asutaja ning TULEVA kogukonnajuht Kristi Saare.
Kas teadsid, et Tartu ülikoolis käivad Skytte instituudi üliõpilased enim üliõpilasvahetuses? Tutvu Erasmus+ õpirände võimalustega, et suunduda semestriks välismaale õppima.
Mart Raamat, Keskkonnaministeeriumi energeetika nõunik, vilistlane (2010)
"Lisaks paljuräägitud tippspetsialistide ja inseneride puudusele on kiiresti muutuvas ning omavahel põimunud maailmas selge vajadus ka inimeste järele, kes suudavad erinevaid protsesse ja suundumusi omavahel kokku viia ning neid juhtida. Riigiteaduste õppekava annab just sellise „laia vaate“ – oskuse mõista riiki, ühiskonda ja majanduskeskkonda."
Annika Siirak, politoloogia doktorant, riigiteaduste vilistlane (2011)
"Mind on alati huvitanud, kuidas toimivad riigid, riikidevahelised suhted ja rahvusvahelised organisatsioonid. TÜ riigiteaduste õppekava pakkus täpselt seda – paremat arusaama maailmas toimuvast. Täna võin julgelt öelda, et riigiteaduseid õppides saab tudengist loogiliselt kaasamõtlev kodanik, kes oskab oma teadmistega luua seoseid mis tahes eluvaldkonnas."
Parema kasutuskogemuse tagamiseks kasutame küpsiseid. TÜ välisveeb ei töötle ega kogu isikuandmeid. Välisveeb kasutab FB Pixeli ja Google Analyticsi teenust. Loe lähemalt andmekaitsetingimustest.