Venemaa ja naabruspoliitika sihtriikide ärikeskkonna alase magistriõppe ühismooduli arendamine Eesti ettevõtete ida-suunalise ekspordivõimekuse tõstmiseks (TRADERUN) Projekti kestus: 01.09.2010-31.12.2014 Rahastaja: Kõrgkoolide koostöö ja innovatsiooni arendamise alameede, kõrgkoolide ja ettevõtete koostöömeede Projekti partnerid: Tallinna Ülikool, Tallinna Tehnikaülikool, Eesti Diplomaatide Kool Kaasatud organisatsioonid: Kaubandus-tööstuskoda, EAS, University of Huddersfield (Suurbritannia), Moldova Majandusuuringute Akadeemia (Moldova), FCS Consulting (Venemaa),, Moskva Kõrgem Majanduskool; St. Peterburi Riiklik Majanduseteaduse ja Finantsülikooli Kõrgem Majanduskool (Venemaa)
Projekti üldiseks eesmärgiks on tõsta Venemaa ja naabruspoliitika ekspertide ettevalmistuse kvaliteeti Eesti kõrgharidusruumis. Projekti üldeesmärgi saavutamiseks on püstitatud järgmised alameesmärgid: a) parandada ettevõtlussektori ja kõrgkoolide vahelist koostööd Venemaa ja naabruspoliitika sihtriikide alase teadmise loomisel ja vahendamisel arendades välja kolmepoolse kõrgkoolid-valitsusasutused-ettevõtted koostöövõrgustiku; b) arendada välja Venemaa ja naabruspoliitika sihtriikide majandust, poliitilis-administratiivset korraldust ning kultuurilisi eripärasid käsitlev magistriõppe tasemel pakutav ühismoodul koostöös TÜ, TLÜ, TTÜ ja EDK ning ettevõtluse esindajate, valitsussektori, väliskõrgkoolide ja Eesti kõrgkoolidega. c) tõsta Eesti kõrgkoolide pädevust ja võimekust analüüsida Venemaa- ja naabruspoliitika sihtriikide majanduslikku ja poliitilist-administratiivset keskkonda ning prognoosida võimalikke ärikeskkonna muutusi. d) tõsta Eesti ettevõtjate teadlikkust Venemaa ja naabruspoliitika ekspordi sihtturgudest. Projekt käivitus 2010 sügissemestril. Täiendkoolitusprogrammi „Venemaa ja naabruspoliitika sihtriikide ärikeskkond ja ühiskond (TRADERUN)“ testperiood toimuss 2011/2012 õppeaastal. Programmi lõpetas edukalt 57 osalejat. Lisaks viidi 2012 aastal Traderun programmi raames läbi õppepraktikat Moldovas, korraldati täiendkoolitused „Kuidas edukalt turundada oma ettevõtet idaturul?“ ja „Euroopa Liidu ja Venemaa teemade õpetamise metoodikad täiskasvanuõppes“.Loe edasi.
Euroopa Liidu ja Venemaa uuringute professuur Projekti kestus: 2010-2015 Rahastaja: ESF DoRa programmi tegevus 2 (strateegilised professuurid) Partnerid: TÜ sotsiaal- ja haridusteaduskond ja majandusteaduskond.
Euroopa Liidu ja Venemaa uuringute professuuri loomiseks Tartu Ülikoolis ja professori ametikoha täitmiseks 2010-2015. a. Professuuri tegevus kaasatakse 6 õppekava arendusse ja rakendamisse sh rahvusvahelised suhted (MA), EU - Russia studies (MA), majandusteaduse magistriõpe (MA), Euroopa õpingud (MA), politoloogia doktoriõpe (PhD), majandusteaduse doktoriõpe (PhD). Välisõppejõud asub tööle 1.0 koormusega ning tema roll hõlmab nii juhtimist, arendustööd, teadustööd kui ka õpetamist. Tema tegevuse eesmärgiks on muuhulgas tugevdada politoloogia ja majandusteaduste doktoriõpet läbi õppe- ja teadustöö ning doktorantide juhendamiste; tugevdada olemasolevaid magistriprogramme ja arendada interdistsiplinaarset õppe- ja teadustööd; teostada sotsiaal-majanduslikke ja/või poliitilisi uuringuid, mis on seotud Venemaa ja EL-i lähinaabruse siirdeühiskondadega ning aidata Eesti suhtelisele asukoha eelisele tuginedes luua EL-Vene uuringute kompetentsikeskust Tartu Ülikooli juurde. 2010. aprillis kuulutati välja rahvusvaheline konkurss professori ametikoha täitmiseks ja tehti intensiivset rahvusvahelist marketingi potentsiaalsete kandidaatide leidmiseks. Konkursile laekus 13 avaldust, millest 6 kandidaadi avaldused saadeti hindamiseks rahvusvahelisele ekspertkomisjonile. 28. jaanuaril 2011 valiti TÜ nõukogus Euroopa Liidu ja Venemaa uuringute professoriks Viacheslav Morozov.
Competence Centre in EU-Russia Studies (CEURUS) Rahastaja: Tartu Ülikooli Arengufond Projekti partnerid: Riigiteaduste Instituut, õigusteaduskond.
Projekti eesmärgiks on luua Euroopa Liidu ja Venemaa uuringute alane kompetentsikeskus, mis tegeleks nii akadeemiliste uurimissuundadega kui ka praktiliste poliitikauuringutega, õppetöö ja samuti teadusarendusprojektidega. Keskus eristuks Eestis tegutsevatest analoogilistest mõttekodadest, kuna oma tegevuses lähtutakse akadeemilisele uurimustööle omastest rahvusvahelistest kvaliteedinõuetest, nt publitseerimine eel-retsenseeritavates ajakirjades, osalemised rahvusvahelistes võrgustikes jne.
Loe edasi.
KIE riikide Euroopa Liiduga liitumiskogemuse ja reformide parimate praktikate ülekantavus Moldova ja Gruusia EL liitumisprotsessi – võimalused, piirangud, väljakutsed ja takistused (EU-PREACC) (IRSES) Projekti kestus: 01.01.2013-31.12.2016 Rahastaja: Seventh Framework Programme (FP7) Marie Curie People (FP7-PEOPLE-2012-IRSES) Projekti partnerid: Vilnius University, Moldova State University, Ivane Javakhishvili Tbilisi State University
Projekti eesmärgiks on analüüsida KIE riikide reforme ning uurida võimalust Euroopa Liiduga liitumise kogemust edasi anda nn parima näite toel. Projekti raames saadetakse Eesti, Leedu ja Moldova teadlasi üheks kuuks kuni aastaks Gruusiasse ning kutsutakse omakorda Gruusia teadlasi külastama partnereid.
Jean Monnet Module on European energy and climate policy Projekti kestus: 09.2012 – 08.2015 Rahastaja: LLP, Jean Monnet Programme, Key Activity 1, European Module Projekti partner: TÜ riigiteaduste instituut
Projekti eesmärgiks on temaatilise õppemooduli “Jean Monnet Module on European energy and climate policy ” loomine ja läbiviimine. Projekti raames luuakse kaks õppeainet: „Energiajulgeoleku poliitikad Euroopa“ ja „Euroopa Liidu kliimapoliitika“, kaks e-kursust ja korraldatakse sügisülikool ning kuni 8 avalikku loengut. Kevadel 2013 tehakse algust esimese kursuse läbiviimisega. Vastutavaks õppejõuks on Andrey Belyy.
Tartu ja Tbilisi ülikooli koostöö arendamine kui panus EL Idapartnerluse tegevuskava elluviimisse Projekti kestus: Juuni 2014 – juuni 2015 Rahastaja: Eesti Välisministeeriumi arengukoostöö programm Projekti partner: Tbilisi Riiklik Ülikool
Projekti üldeesmärgiks on aidata kaasa hea valitsemistava rakendumisele Gruusia riigi valitsemissüsteemis ning edendada EL-ga lõimumisprotsessi, kasutades selleks Eesti kogemust. Samuti keskendub projekti institutsionaalse koostöö arendamisele, kogemuste vahetamisele Euroopa Kolledži ja Tbilisi Riikliku Ülikooli vahel
Peamised tegevused:
Läänemere regiooni uuringute võrgustik Projekti kestus: 15.06.2013-01.10.2015 Rahastaja: Nordplus Higher Education 2014 Projekti partnerid: Aleksanteri Institute, University of Helsinki; Department of Government, Uppsala University; Institute of International Relations and Political Science, Vilnius University; Faculty of Humanities, University of Turku; Department of Political Science, University of Latvia; Riga Graduate School of Law.
Läänemere regiooni uuringute võrgustik on välja kasvanud Siirdeuuringute võrgustikust (Nordplusi projektid "Understanding Societal Change: Developing a Regional Concortium of Transition Studies programmes" 2004-2008 ja "Understanding Societal Change: A Regional Concortium for the Advancement of Transition Studies" 2008-2013).
Teadmistemahukas turvalisus Projekti kestus: 09.2010 – 08.2013 Projekti rahastaja: Euroopa Liidu Sotsiaalfond Projekti koordinaator: Eesti Sisekaitseakadeemia Kaasatud partnerid: välisülikoolid Saksamaalt, Slovakkiast, Hollandist, Suurbritanniast ja Ungarist, Tallinna Tehnikaülikool, Tartu Ülikooli Euroopa kolledž, EV Siseministeerium, Politsei- ja Piirivalveamet ja Päästeamet.
Projekti eesmärgiks on pakkuda professionaalset arengut ning kvalifikatsiooni tõusu sisejulgeoleku valdkonna spetsialistidele koostöös kaasatud partneritega. Projektitegevuste käigus on loodud sisejulgeoleku magistriõppe õppekava rahvusvaheline valikainete moodul, milles vabade kohtade olemasolul on tasuta võimalik osaleda kõigil soovijatel Eesti kõrg- ja ülikoolidest ning sisejulgeoleku ametiasutustest, aga ka väliskõrgkoolidest. Eelmisel aastal viidi läbi Avatud Akadeemia raames 4 täienduskoolitust, huvi koolituste vastu on suur ning nendega jätkatakse ka tuleval aastal. Loodud on koostöövõrgustik, mille raames on kaasatud väliseksperte õppeainete läbiviimisse paralleelselt kohalike õppejõududega. On loodud veebikursus koosseisuvälistele õppejõududele, mis andis teadmisi veebikursuse loomiseks. 2012 aastal pöörati tähelepanu ka praktikavõimaluste suurendamisele ning õppejõudude stažeerimisele ettevõtetes. Projektitegevused käivitati 2010. a septembris ning projekti raames on läbiviidud sellised kursused nagu „EL tollipoliitika ja tollijärelevalve“, „Operatiivside“, „Kriisireguleerimine“, „Lähi-välismaa poliitika ja selle mõju sisejulgeolekule“ ja „Julgeolek tuumaajastul“.
Understanding Societal Change: Advancing the Regional Consortium for Advancement of Transition Studies. Academic Year 2012/2013. Projekti kestus: 15.06.2012 – 01.10.2013 Rahastaja: Põhjamaade Ministrite Nõukogu Nordplus Framework Higher Education programm Projekti partnerid: Kopenhaageni Ülikool (Taani), Aleksandri Instituut, Helsingi Ülikool, Turu Ülikool (Soome), Södertörn University College, Uppsala Ülikool (Rootsi), Vilniuse Ülikool (Leedu), Läti Ülikool (Läti).
Tegemist on jätkuprojektiga 2004-2008 Nordplus Neighbour ja 2008-2012 Nordplus Framework programmide poolt rahastatud siirdeuuringute alasele koostööprojektile. Käesoleva projekti eesmärgiks on arendada siirdeuuringute alast institutsionaalset koostööd Balti- ja Põhjamaade regiooni partnerülikoolidega. Projekti peamised tegevused on tudengitele suunatud õppereisid partnerülikoolidesse ja õppejõudude mobiilsus õppekavade arendamise eesmärgil.
Sügisel 2012 korraldati õppevisiit „Baltic Sea Regio – at the Crossroads of History, Politics, Culture and Memory“ Turu Ülikooli, millest võttis osa kokku 12 tudengit Eestist, Lätist ja Leedust. Kevadsemestril 2013 on plaanis korraldada energiateemaline õppevisiit Läti Ülikooli ning pakkuda stipendiume partnerülikoolide tudengitele 2013 toimuval sügisülikoolis osalemiseks. Projekti arendustegevuse alla kuulub kohtumise korraldamine partnerülikoolide esindajatega jätkuprojekti kavandamiseks.
Õppestipendiumid Alexander Chanadirile (Gruusia), Gohar Armenakyanile (Armeenia), Otilia Vlasovile (Ukraina) ja Shorena Megrelishvilile (Gruusia) Tartu Ülikooli Euroopa kolledži Euroopa Liidu – Venemaa uuringute magistriprogrammis (EURUS) õppimiseks 2012/2013 õppeaastal Projekti kestus: 12.07.2012 – 30.08.2013 Rahastaja: EV Välisministeeriumi Arengukoostööprogramm
Projektide sisuks on sihtriigi üliõpilase koolitamine TÜ Euroopa kolledži Euroopa Liidu-Venemaa uuringute magistriprogrammis. Projekti laiemaks eesmärgiks on anda üliõpilasele hea haridus, mida ta saab tulevikus rakendada oma koduriigi hüvanguks. Stipendium katab tudengi õppeteenustasu üheks õppeaastaks, lisaks reisitoetus, toetus elamisloaga seotud kulude katmiseks ja igakuine stipendium 75 euro ulatuses. Gohar Armenakyani (Armeenia), Otilia Vlasovi (Ukraina) ja Shorena Megrelishvili (Gruusia) õpingutest ja stipendiumist loobumise tõttu sõlmiti lepingud ainult Alexander Chanadiriga, kes jätkab oma õpinguid Euroopa Liidu – Venemaa uuringute teisel kursusel.
Euroopa Liidu teemaline täienduskoolitus ja õppevaraarendus Projekti kestus: 04.04.2012 – 10.04.2013 Rahastaja: Riigikantselei Projekti partner: Tallinna Ülikooli riigiteaduste instituut
Projekti „Euroopa Liidu teemaline täienduskoolitus ja õppevaraarendus“ eesmärgiks on koolitada õpetajaid ja koolijuhte EL teemadel ning välja töötada õppematerjalid EL õpetamiseks põhi- ja keskkoolis.
Projekti raames korraldatakse õpetajate täienduskoolitused, viiakse läbi kaheksa teemapäeva. Lisaks sellele koostatakse praktilise suunitlusega Euroopa Liidu ainekava põhikoolile ning metoodilise juhendi valikaine „Euroopa Liit“ põhikooli- ja gümnaasiumiastme ainekava kasutamiseks Euroopa Liiduga seotud teemade õpetamiseks integreerituna muude õppeainete ainekavadesse. Koostatakse EL teemalised õppematerjalid, eestikeelsed eelvalikutestide harjutusülesanded verbaalse võimekuse hindamiseks, hindamiskeskuse simulatsiooni ingliskeelsed näidisharjutused, hindamiskeskuse simulatsiooni metoodiline juhis ning viiakse läbi üks praktilise simulatsiooni sessioon.
Hea valitsemistava kui majandusliku arengu võti Projekti kestus: september 2013 - august 2014 Rahastaja: Eesti Välisministeeriumi arengukoostöö programm Projekti partner: Moldova Riiklik Ülikool ja Rumeenia Euroopa Poliitika Keskus - Moldova harukontor
Projekti üldeesmärgiks on aidata kaasa hea valitsemistava rakendumisele Moldova riigi valitsemissüsteemis. Projekti tegevusteks on Moldova haridusspetsialistide õppevisiit Eestisse; 2014 a. kevadkool Chisinaus, mis tutvustab hea valitsemistava komponente Moldova üliõpilastele ja noortele riigiteenistujatele; samuti sisaldab projekt stipendiumiprogrammi viiele Moldova üliõpilasele TÜ Euroopa kolledžis õppimiseks.
Hea valitsemistava juurutamine läbi kodanikuühiskonna kaasamise Projekti kestus: 30.062015 - 31.03.2016 Rahastaja: Eesti Välisministeeriumi arengukoostöö programm Projekti partner: Lvivi Ivan Franko nimeline Riiklik Ülikool (Ukraina)
Eesmärk ja tegevused: Projekti eesmärgiks on tõsta Ukraina noorte (üliõpilaste, ametnike) teadlikkust heast valitsemistavast ning kodanikuühiskonna rollist selle juurutamisel Eesti kogemuse näitel. Projekt aitab kaasa Ukraina lõimumisele ELiga, kujundades noorte väärtushinnanguid ja arusaamist Euroopa kodanikuks olemisest ning tõstes kõrghariduse kvaliteeti läbi rahvusvahelise koostöö ja mobiilsuse. Projekti raames on plaanitud 2015. aasta oktoobris sügiskool Ukrainas „Hea valitsemistava juurutamine läbi kodanikuühiskonna kaasamise“, kus muuhulgas käsitletakse sektoraalse koostöö, kodanikualgatuse, e-teenuste, säästva arengu ja hariduse seosesid demokraatiaga. Teiseks tegevuseks on Lvivi Ivan Franko nimelise Riikliku Ülikoolide delefatsiooni visiit Tartusse koostöö arendamiseks.
Parema kasutuskogemuse tagamiseks kasutame küpsiseid. TÜ välisveeb ei töötle ega kogu isikuandmeid. Välisveeb kasutab FB Pixeli ja Google Analyticsi teenust. Loe lähemalt andmekaitsetingimustest.