Praktika
Praktika eesmärgid
Praktilise kogemuse saamine tööst riigiasutuses või kohalikus omavalitsuses, mis seob riigiteaduste õpingutes omandatud teadmisi ja oskusi praktilise töökogemuse ja organisatsioonis toimimise oskustega, kinnistab ja täiendab erialalist hariduslikku arengut ning on sammuks edasi tööalases karjääris.
Praktika õpiväljundid
Praktika edukalt läbinud tudeng:
- On õppinud põhjalikumalt tundma ühe riigiasutuse või kohaliku omavalitsuse organisatsiooni töö põhimõtted, väljakutseid ja -korraldust;
- Omab praktilise töö kogemust riigiasutuses või kohaliku omavalitsuse organisatsioonis;
- On rakendanud praktikas (st riigiasutuse või kohaliku omavalitsuse organisatsiooni reaalses töös) akadeemilises õppetöös õpitud teadmisi, oskusi ja väärtusi;
- On õppinud ära tundma ja arendama sotsiaalseid oskusi, mis on vajalikud (poliitikat tegevas või elluviivas) organisatsioonis töötamisel;
- On kogemuste varal arendanud oskusi, mis valmistavad teda ette töötamiseks poliitikat tegevas või poliitikat elluviivas organisatsioonis;
- On arendanud refleksioonioskusi eelnevalt õpitu praktilise rakendamise ja tulevaseks tööks vajalike oskuste arengu üle.
Praktika kestus
Riigiteaduste bakalaureuseõppekava praktika kestus on neli nädalat. Praktika eest saab üliõpilane 6 EAP.
Toimumise koht
Praktikat võib sooritada nii keskvalitsuse kui kohaliku omavalitsuse asutustes. Kokkuleppel praktika ülikoolipoolse juhendajaga võib praktikat sooritada erandkorras ka mitteriiklikes organisatsioonides, rahvusvahelistes organisatsioonides või diplomaatilistes esindustes. Välismaal läbitav praktika kuulub arvestamisele samade kriteeriumide järgi.
Toimumise aeg
Praktikana läheb arvesse täiskohaga töötamine, 8 tundi päevas, 5 päeva nädalas. Kui praktika toimub üksikute päevade kaupa, arvestatakse nädalate asemel päevi.
Juhendamine
Praktikandil on kaks juhendajat: organisatsioonipoolne ja ülikoolipoolne juhendaja. Organisatsioonipoolne juhendaja vastutab praktika sisulise poole eest ning temal palutakse täita pärast praktika lõppu hindamisleht. Hindamislehe edastamise eest praktika organisatsioonipoolsele juhendajale vastutab praktikant.
Enne praktikale minekut peab praktikant teavitama ülikoolipoolset juhendajat praktika toimumise kohast, praktika juhendajast, praktikandi töökohustustest ning praktika kestvusest. Ülikoolipoolseks juhendajaks on üldjuhul vastava õppekava programmijuht. Tema käest saab üliõpilane soovi korral ka ülikoolipoolse soovituskirja.
Hindamine
Praktikat hinnatakse arvestatud/mittearvestatud skaalal. Lõpliku hinde annab ülikoolipoolne juhendaja organisatsioonipoolse juhendaja hindamislehe ja praktikandi 2-3 leheküljelise aruande alusel. Aruanne tuleb esitada hiljemalt 2 kuud pärast praktika lõppemist. Sama aja jooksul tuleb töökohapoolsel juhendajal edastada J. Skytte poliitikauuringute instituuti hindamisleht kas e-kirjaga (alar.kilp [ät] ut.ee) või posti teel.
Praktikakoha leidmine ning töötingimused
Iga üliõpilane vastutab praktikakoha leidmise eest ise. Õppejõud aitavad luua sidemeid ja vahendada tööandjate ja üliõpilaste huvisid. Praktika toimub reeglina tasuta, tööandjaga kokkuleppel ka tasu eest. Võimaliku tasu suuruse ning töö- ja elamistingimuste lepib üliõpilane tööandjaga ise kokku.